Yenidoğanın Oral Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Yenidoğanın Oral Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Her beslenmede mutlaka sterilize edilmiş biberon kullanılmalıdır.

Biberonla beslenme yenidoğanın ağzında pamukçuk oluşumunu tetikleyebileceğinden beslenme öncesi ve sonrasında ağız içi pamukçuk yönünden değerlendirilir.

Bebeğin hava yutmasını ve bu sayede gaz oluşumunu önlemek adına biberonun bebeğin ağzını tam kavraması sağlanır ve biberondaki besin bittiğinde biberon bebeğin ağzından çıkarılır.

Prematüreler 34-35. gebelik haftasından sonra emme ve yutma refleksleri geliştiğinden oral yolla beslenmeye geçebilirler. Ancak bu bebekler çabuk yorulup emmeye ara verebilirler. Bu durumda bebekler ayak altından uyarılarak uyandırılır ve beslenmeye devam etmeleri sağlanır.

Bebeğin günlük tartısı alınarak beslenmenin yeterliliği değerlendirilir. Tartıda anormal derecede artısı veya eksisi olan bebekler için hekim ile işbirliği yapılarak beslenme düzeni sağlanır.

Bebeğin beslenme saati geldiğinde uyuyorsa dahi uyandırılmalı ve beslenmesi sağlanmalıdır.

Anne sütü buzdolabında 3 gün saklanabilir. Buzdolabından alınan ve oda sıcaklığına getirilen anne sütü ise oda sıcaklığında 3 saatten fazla dışarıda kalmış ise kullanılmamalıdır.

Solunum sıkıntısı olan ve beslenme sırasında desatüre olan bebeklerin beslenmesi saturasyon değerleri takip edilerek ve beslenmeye sık sık ara verilerek bebeği yormadan yavaş bir şekilde sağlanır. Bu bebeklerde eğer solunum sıkıntısı belirtileri gözlemleniyorsa (dudak kenarlarının morarması, burun kanatlarının solunuma katılması, göğüste çekilmelerin gözlemlenmesi gibi) ve desatüre oluyorsa beslenme daha sonra yapılmak üzere durdurulur. Aynı zamanda bu bebeklerin aspire etmesini önlemek ve solunum sıkıntısını artırmamak üzere hekim kontrolünde oral yerine enteral yoldan (OGS/NGS ile) beslenmeye geçilebilir.

Beslenme sırasında kusma gözlemleniyorsa beslenme daha sonra devam edilmek üzere durdurulur, bebeğin gazı çıkarılır, yatak başı hafif yükseltilir ve bebek yan yatırılarak belirli aralıklarla tekrar kusma yönünden takip edilir.

Aspirasyonu önlemek için her beslenme sonrasında bebeğin gazı çıkarılır ve sırt üstü yatırılmaz. Yan pozisyonda bırakıldıktan sonra sırt üstü yatışa dönen bebeklerin sırtı steril bir bez/yatak örtüsü ile desteklenerek sırt üstüne dönmesi engellenebilir.

Bebeğe ağız bakımı yapılacaksa kusmasını engellemek için beslenmeden en az yarım saat sonra yapılmalıdır.

Laringomalazisi olan bebeklerin yarı oturur veya oturur dik pozisyonda yavaşça uzun sürede beslenmeleri sağlanır.

Hekim istemine göre düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebeklerde anne sütünü desteklemek adına Eoprotin kullanılabilir. Eoprotin, sağılmış olan 30 ml anne sütü içerisine 1 ölçek eklenerek kullanılır.

Yorum Yapın
Hakkımda