Yenidoğanın Beslenmesinde Anne Sütü ve Formül Süt Kullanımı

Yenidoğanın Beslenmesinde Anne Sütü ve Formül Süt Kullanımı

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin yeterli beslenmelerini sağlamak oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeğin yeterli beslenmesinde ihtiyacı olan her türlü içeriği barındıran ve doğum sonrası ilk 6 ay su dahil hiçbir ek gıda alınmasını gerektirmeyen bir mucizedir. Anne sütünün bebeği enfeksiyonlara karşı koruma görevi görmesi, bebeğin sindirim sistemi tarafından kolayca sindirilebilir olması; içerdiği protein, yağ, vitamin ve mineraller yönünden zengin olması gibi yararlarından dolayı bebeğin özellikle ilk 6 ay anne sütünden mahrum kalmaması oldukça önemlidir.

Anne sütünün yetersiz olduğu ,bazı bebeklerde görülen anne sütü alerjisi gibi durumlar, ve anne sütüne ulaşılamadığı durumlarda bebeğin beslenmesinde formül süt kullanılır. Formül süt ise anne sütüne benzetilmeye çalışılan birçok işlemden geçirilmiş ve demir içeriği bakımından zenginleştirilmiş inek sütüdür. Anne sütünün tam olarak yerini tutamamakla birlikte, bebeklerin besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve sindirim sistemleri tarafından kolaylıkla sindirilebilecek şekilde hazırlanmaktadır.

Yenidoğan Anne Sütü ile Beslenmesi

Anne sütü, üzerlerinde anneden sağılma tarihi ve ait olduğu bebeğin soyadının yazdığı anne sütü saklama poşetleri ile bebeğin ailesinden yoğun bakıma teslim alınır.

Teslim alınan anne sütü beslenme saatinde bebeğe verilmek üzere buzdolabına kaldırılır.

Bebeğin beslenme saati geldiğinde, anne sütü ait olduğu bebek ve tarih kontrolü yapıldıktan sonra buzdolabından çıkarılır.

Kullanılacak olan biberon steril paketinden çıkarılır ve eldiven giyilir.

Hekim tarafından belirlenen ve bebeğin beslenmesi için yeterli olacak miktarda anne sütü biberona alınır ve içerisinde kalan anne sütüyle birlikte anne sütü saklama poşeti tekrar buzdolabına kaldırılır.

Biberona alınan anne sütü bebeğe verilmeye uygun olacak sıcaklığa gelene kadar biberon ısıtıcı cihazda ısıtılır.

Uygun sıcaklığa geldiğinde bebek beslenmesinin yapılması için bebek başına gidilir.

Yenidoğan Formül Süt ile Beslenmesi

Kullanılacak olan biberon steril paketinden çıkarılır ve eldiven giyilir.

Formül süt hazırlanmak üzere temiz su kaynatılır ve beslenmeye uygun sıcaklıkta ılıtıldıktan sonra her 30 ml temiz suya 1 ölçek formül süt tozu (bebeğe uygun seçilmiş numaralı mama) olacak şekilde gerektiği kadar su ve formül süt tozu biberona alınarak biberon hafifçe iki el arasında ovuşturularak çalkalanır.

Mama bebeğin beslenme saatinde hazırlanır ve üzerinden zaman geçmeden bebeği beslemek için bebek başına gidilir.

Yorum Yapın
Hakkımda