Yenidoğan Yoğun Bakımda Oral Beslenme

Yenidoğan Yoğun Bakımda Oral Beslenme

Herhangi bir nedenle yenidoğan yoğun bakıma yatışı yapılan ve beslenmesini anneden sağlayamayan yenidoğanlarda beslenme enteral, IV veya oral yoldan sağlanır. Emme ve yutma refleksi gelişmiş 32-34. gebelik haftalarında doğmuş olup sindirim sistemi fonksiyon bozukluğu gibi oral alımı engelleyecek bir engeli bulunmayan bebekler oral yoldan beslenebilirler.

Yoğun bakım ortamı enfeksiyon bulaşmasına elverişli olduğundan, bebeğe ve çevresine dokunulmayı gerektiren her durumda olduğu gibi beslenmeye hazırlık ve beslenme aşamasında eldiven kullanımı oldukça önemlidir.

Beslenme durumuna göre bebeklerin dışkılama sıklığı değişebilir. Formül süt ile beslenen bebeklerde genellikle dışkılama 1-2 defa/günde olurken, anne sütü alan bebeklerde dışkılama 3-4 defa/günde olabilir.

Hekim istemine göre olmasıyla ve bebeğin besin ihtiyacına göre değişmesiyle birlikte, yenidoğan yoğun bakımdaki bebeğin beslenmesi genellikle her 3 saatte bir yapılmaktadır.

Yenidoğanın ilk oral beslenmesine küçük dozlarla başlanır ve verilen besini tolere edebiliyor ise bebeğin enerji ihtiyacına göre beslenme dozu arttırılır.

Bebeğin Oral Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Eldiven giyilir, biberon ile birlikte bebeğin başına gidilir ve kuvöz kapakları açılır.

Bebekte humerus kırığı, omurga zedelenmeleri gibi başın pozisyonunun korunmasını gerektiren herhangi bir durum olmadığı takdirde, bebeğin başı boynundan el ile desteklenerek hafif yükseltilir ve biberonun ucu dilin üst arka kısmına gelecek biçimde bebeğin ağzına yerleştirilir.

Beslenme sırasında bebeği yormamak üzere 2-3 kez beslenmeye ara verilir ve bebeğin gazı çıkarıldıktan sonra biberondaki besin bitene kadar beslenmeye devam edilir.

Biberondaki anne sütü/formül süt bittikten sonra biberon bebeğin ağzından çıkarılır.

Bebek yan yatırılarak veya kucağa alınarak gazı çıkarıldıktan sonra yatağına yatırılır.

Yatak başı hafif yükseltilir ve bebek sağ yan pozisyona yatırılır.

Küvöz kapakları kapatılır.

Bebeğe uygulanan her işlemin bebeğin dosyasına kaydedilmesi gerektiği gibi; beslenme çeşidi(formül süt/anne sütü), saati ve miktarı bebeğin dosyasına kaydedilir.

Beslenme sırasında bebeğin hava yutması veya gereken besin ihtiyacından fazla beslendiği  gibi durumlarda bebek beslenme sırasında veya sonrasında kusabilir. Beslenme sırasında veya sonrasında kusma olduysa kusmanın içeriği ve miktarı da dosyasına kaydedilerek hekime bildirilmek üzere güvenli bir şekilde bebek başından ayrılınır.

Yorum Yapın
Hakkımda