Hemşirelikte Yüksek Lisans ve Programlar

Hemşirelikte Yüksek Lisans ve Programlar

Yüksek lisans derecesi, lisans öğrenimi tamamlandıktan sonra üniversitelerin lisansüstü eğitim enstitülerindeki tezli veya tezsiz yüksek lisans programlarında kazanılan derecedir. Üniversitelere ait belirli koşulları sağlayan her bir öğrenci yüksek lisans yapma hakkına sahiptir. Birçok bölümün tezli ve tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisansın farkına bakıldığında; tezsiz yüksek lisans programından mezun olabilmek için tez hazırlamak gerekmezken, tezli yüksek programında tez hazırlamak zorunludur. Tezsiz yüksek lisans programı mezunlarının öğretim elemanı kadrolarında görev yapabilmesiyle ilgili yönetmelik değişiklikleri olabildiğinden, tezli yüksek lisans programından mezun olmak iş imkanı açısından her zaman daha iyidir.

Yüksek lisansa başlama düşüncesi neredeyse her lisans öğrencisinin aklına gelmiştir. Ancak yüksek lisansa başlamak için yeterince istemek ve inanmak gerekir. Üniversiteler bahar ve güz döneminde olmak üzere yılda iki defa yüksek lisans öğrencisi alım ilanı açarlar. Bu iki dönemde de sizin istediğiniz alana yönelik, öğrencisi olmasını istediğiniz üniversite veya üniversiteler açılan başvurularda istediğiniz alana öğrenci almayacak olabilir. Örneğin, Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrenci, üniversitelerin yüksek lisans programlarına alım ilanlarına baktığında Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği’ ne öğrenci alımı yapılmadığını; Halk Sağlığı Hemşireliği veya Çocuk Sağlığı Hemşireliği gibi alanlara öğrenci alındığını görebilir. Bu durumda istenilen bölüme girebilmek için bir sonraki alım dönemini beklerken sabırlı olmak ve alım olduğunda giriş şansını artırmak için mevcut ALES ve yabancı dil puanını yükseltmek üzere hazırlık yapması öğrencinin yararına olacaktır. Diğer bir yandan açılan yüksek lisans programının öğrenci kontenjanı az olabilir. Her ne kadar kuruma göre değişse de genelde yüksek lisans bölümlerine, duyurularda belirtilen kontenjandan fazla öğrenci başvurduğundan, alınacak öğrenci sayısının az olması yüksek lisansa girme şansını azaltacaktır.

Akademik bölümlerin yüksek lisans programlarına üniversitelerin lisansüstü eğitim enstitüsü sayfalarından ulaşılabilir. Hemşirelik alanında yüksek lisans yapılabilecek programlardan bazıları ise; Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, Halk Sağlığı Hemşireliği, Çocuk Sağlığı Hemşireliği, İç Hastalıkları Hemşireliği, Psikiyatri Hemşireliği, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Hemşirelik Esasları, Hemşirelikte Yönetim ve Hemşirelikte Öğretim gibi programlardır.

Yorum Yapın
Hakkımda