Hemşirelikte Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Hemşirelikte Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Üniversiteler her yıl güz veya bahar dönemleri için yüksek lisans öğrencisi alım ilanı yayınlarlar. Bu ilanları her üniversite kendi sitesinde yayınlar ve öğrencilerin bu ilanları üniversitelerin siteleriden kendileri takip etmesi gerekmektedir. Üniversitelerde güz dönemi genelde Eylül ayında başladığından birçok üniversite Temmuz-Ağustos aylarında bu ilanları yayınlarlar. Ancak benim de başıma geldiği üzere bazı üniversiteler daha erken öğrenci alımına başlayabileceğinden, ilanların Mayıs-Haziran aylarından itibaren takip edilmesi gerekmektedir.
Yüksek lisans başvurusu alan bu üniversiteler; çoğunlukla internet üzerinden olmak üzere, bazıları elden evrak teslimi ve bazıları da posta yoluyla istenilen evrakların yollanması üzerine ön başvuru alırlar. Ön başvuruda bulunabilmek için bazı üniversiteler ALES’ten en az 70 puan alma veya YDS benzeri dil sınavından en az 50 alma gibi belirli puanlara sahip olma şartı arayabilirler.


Ön başvurusu onaylananlar üniversitelerin bölümlerinin belirlemiş olduğu yazılı bilim sınavı veya mülakata girmeye hak kazanırlar. Daha sonra ilgili sınav veya mülakata girdikten sonra belirli bir süre içinde geri dönüş sağlanacağı bildirilir.


Kazananları belirlemede üniversitelerin enstitülerinin kendi değerlendirme ölçütlerine göre yapılan hesaplamalar kullanılır. Bu kısımda belirleyici olan çoğunlukla ALES olur. Yüksek lisans programları değerlendirmeyi yaparken ALES eşit ağırlık, sözel veya sayısal puanlarını geçerli sayabilir. Bazı üniversiteler dil puanını yalnızca ön başvuruda kullanırken, bazı üniversiteler dil puanını da değerlendirmeye katabilir. Sınav veya mülakat puanı, ALES puanı, yabancı dil puanı ve lisans mezuniyet not ortalaması belirli oranlarda kullanılarak oluşan puana göre adaylar sıralanır ve ilgili kontenjana göre asil ve yedek olarak programa alınmaya hak kazananlar açıklanır. Sonrasında da kayıt süreçleri takip edilerek ilgili yüksek lisans programına kayıt işlemi tamamlanır.

Yorum Yapın
Hakkımda