Bebekten Venöz Kan Gazı Alınması

Bebekten Venöz Kan Gazı Alınması

Kan gazı, kandaki oksijen ve karbondioksit oranını gösteren; solunum sıkıntısı, metabolik rahatsızlıklar ve böbrek fonksiyon bozuklukları gibi yaşamsal durumların teşhisi ve takibinde önemli rol oynayan bir testtir. Arter veya venler kullanılarak ölçülebilir. Asit-baz dengesinin izleminde oksijen satürasyonunun pulse oksimetre ile takip edildiği durumlarda, kan gazı alınırken arterler yerine venlerin kullanılması çoğunlukla yeterli olmaktadır.

Bebekten venöz kan gazı nasıl alınır ?

İşlem için gerekli olan malzemeler:

  • bebek bakım örtüsü(yatak pedi)
  • lanset veya insülin iğnesi ucu
  • pamuk, alkollü mendil/pamuk
  • nokta enjeksiyon bandı
  • kapiller kan gazı tüpü/çubuğu

Eldiven giyilerek gereken malzemeler ile birlikte bebek başına gidilir.

İşlem sırasında temiz çalışmak adına bebeğin altına bebek bakım örtüsü serilir.

Bebek sırtüstü yatar pozisyonda iken bebeğin sağ veya sol ayağı ele alınır.

Baş parmak topuğun arkasından gelecek şekilde diğer parmaklar yardımıyla da topuk rahatça tutularak ve sıkmadan kavrandıktan sonra bebeğin topuğu alkollü mendil ile silinir ve kuru pamuk ile kurulanır.

Birkaç saniye dokunun kanlanması beklenir ve sonrasında topuğun dış arka kısmı lanset yardımıyla delinir ve çıkan ilk kan damlası silinir.

Venöz kanlanmaya izin verilerek hafif hareketlerle bebeğin topuğu sıkılarak kanın çıkışı sağlanır.

Kapiller kan gazı tüpü bebeğin topuğuna yaklaştırılır ve hava dolmasını önlemek adına tüp uzaklaştırılmadan kanın çubuğun tamamına dolması beklenir. Kapiller tüpe kan gazı alınması esnasında hava boşlukları oluştuysa alınan kan örneği kan gazı okuyucu alet tarafından sonuçlandıramayacağından ya da sonuç yanlış çıkabileceğinden dolayı işlem tüpe hava dolmayacak şekilde tekrarlanır.

Kan gazı alındıktan sonra bebeğin topuğu pamukla silinir ve işlem yapılan bölgeye nokta enjeksiyon bandı yapıştırılır.

Alınan kan gazı örneği kan gazı okuyucu cihaza yerleştirilir ve alınan sonuçlar doktora bildirilerek bebeğin dosyasına kaydedilir.

Bebeğin başından güvenli bir şekilde ayrılarak işlem sonlandırılmış olur.

Yorum Yapın
Hakkımda