Bebekten Venöz Kan Gazı Alınırken Dikkat Edilecekler

Bebekten Venöz Kan Gazı Alınırken Dikkat Edilecekler

İşlem bölgesi her seferinde değiştirilmelidir.

Kan örneğinin tüpte fazla beklediği durumlarda pıhtı oluşumu gerçekleşebilir. Alınan örnekte pıhtı oluştuğu durumda kan gazı sonucu yanlış çıkabilir veya cihaz kan gazı örneğini sonuçlandırmayabilir. Bu durumu önlemek için alınan örnek çok bekletilmeden kan gazı okuyucu cihaza uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.

Venöz kan gazı sonuçlarını doktor gördükten sonra sonuçlar doğrultusunda bebeğin mekanik ventilatör parametrelerini değiştirebilir, oksijen tedavisini arttırabilir veya azaltabilir. Bu gibi değişiklikler yapıldıysa, yapılan değişiklikler saatiyle birlikte bebek dosyasına kaydedilir ve bebek bu değişimleri tolere edebilme açısından gözlemlenir.

Kan alımının uygun olmayacağı doku tahrişi veya lezyon gibi durumlar varlığında sakıncalı bölgelere uzak olan noktalardan venöz kan gazı örneği alınabilir.

Herhangi bir ayağından IV sıvı tedavisi gören bebekten venöz kan gazı örneği alınacaksa, IV kateter bulunmayan ayağın topuğundan kan gazı alınması daha uygun olur. Ancak iki ayakta da IV kateter bulunması durumunda her iki ayaktan da kan gazı alınmasında kateter varlığı göz önünde bulundurulduğu sürece herhangi bir sakınca yoktur.

Venöz kan gazı alınmasından hemen önce yapılan aspirasyon işlemi ve oksijen tedavisi, kandaki parsiyel oksijen değerini olduğundan daha yüksek gösterebilir. Bu nedenle işlemden son 20-30 dk önce aspirasyon işlemi uygulanmamış ve eğer bebek tolere edebilecek durumda ise oksijen alımı kısıtlanmış olmalıdır.

İşlem sırasında genel durumu iyi olmayan veya solunum sıkıntısı yaşayan bebeklerin saturasyon değerleri ve yaşam bulguları monitörden takip edilir. Dudak kenarlarında morarmaların olması, burun kanatlarının solunuma katılması gibi solunum sıkıntısı bulguları gözlemleniyor veya bebek desatüre oluyor ise işlem daha sonra yapılmak üzere durdurulur ve bebeğe oksijen desteği sağlanır.

Bebekten kan gazı alınması esnasında stres mekanizmasının etkisiyle kan şekeri yüksek sonuçlanabilir. Bu nedenle, aynı süre içerisinde kan şekeri ölçümü yapılacak ise venöz kan gazı alınmasından öncesinde kan şekerinin ölçülmesi daha doğru sonuç alınmasını sağlar.

Kan gazı alınmasına sekonder olarak doku tahribatı gerçekleştiyse doktor istemiyle tahribatı gidermeye yardımcı pomadlar kullanılmalıdır.

Yorum Yapın
Hakkımda